Település:
Nógrád megye, Rétság


Hunyadi János emléktábla, és a volt honvédségi laktanya története


2651. Rétság, (volt honvédségi laktanya)

 
1988-ban állított emléktábla a hajdani laktanya, parancsnoki épületénél található.
 
A 31. Hunyadi János Harckocsizó Dandár  emlékének 70. évforduló alkalmából szeptember 29-én leplezték le a honvédelem napján.
 
 
 
 
A rétsági laktanya története 1936-tól 1940-ig
A Magyar Királyi Honvédség fejlesztési és korszerűsítési tervének megfelelően a rétsági laktanya 1936-ra készült el. Még ebben az évben, október 1-jétől a Határbiztosító Osztályparancsnokság alárendeltségébe tartozó 1/1. és 1/2. határbiztosító szárnyat vezényelték az újonnan elkészült helyőrségbe. A laktanya vezetősége a tervezett kiképzés mellett határvédelmi feladatokra készült fel.
Személyi és műszaki állománya ma már megmosolyogtató: 3 puskás század, 1 géppuskás szakasz, 1 árkász raj és egy rádiós távbeszélő csoport tette ki az élőerőt. Az alakulat 9 db golyószóróval, 2 db géppuskával, 1 db aknavetővel és 1 db nehéz puskával rendelkezett.
     1937. október 1-jével a határbiztosító szárny átalakult 1. Vadászzászlóaljjá. 2 géppuskás század, 1 páncéltörő ágyúval felszerelt szakasz, 1 távbeszélő szakasz, 1 aknavető szakasz és a nehéz puskás szakasz alkották a zászlóaljat. A kiképzési feladatok között ekkor már fontos helyet kapott a kommandós tevékenységre való felkészítés és a gyorsan történő alkalmazás.
     1939. január 23-ával az 1. Vadászzászlóalj felállította az 1. Gépkocsizó Lövész Zászlóaljat, és Budapestre került. Helyére, a rétsági laktanyába a 2. Kerékpáros Zászlóalj diszlokált át 11. Kerékpáros Zászlóalj hadrendi megnevezéssel, és Gróf Leiningen Westerburg Károly aradi vértanú nevét viselte.
 
 
 
     1939-ben megjelentek Rétságon az első harckocsik. Ekkor erősítették meg ugyanis a zászlóaljat egy harckocsi szakasszal, amely hat darab, Ansaldo típusú járműből állt.
 
1940-től 1950-ig
 
1940. október 1-jével kezdődően tervezték azt az átalakítást, mely során a kerékpáros zászlóalj fokozatosan harckocsi zászlóaljjá alakult volna át. Az átfegyverzés azonban csak részlegesen sikerült, s így jelent meg a hadrendben a 11. Kerékpáros (Harckocsi) Zászlóalj. ĺgy az alakulat ebben a felállásban vonult el a frontra. A későbbi átszervezések során a zászlóalj 1. és 2. századát magyar gyártmányú, Toldi típusú harckocsikkal szerelték fel.
 
Forrás:retsag.net

 

 

 

Kiemelt ApróHirdetések

További kiemelt ApróHirdetések »

 

 

HelyiVilága Magazin ajánló

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »